צביעת מתכות – לכל סוגי האומנויות

אם אתם חובבי אומנות ודווקא של מתכות, המאמר הבא יוכל לעניין אתכם. הדרך לקבלת חפץ אומנותי צבוע בצבעים רומנטיים, עתיקים או בכל ניחוח אחר, עובר תהליך מקצועי, הנה הוא לפניכם:

הסרת הכתמים מעל מתכות היא תנאי להצלחת הצביעה של ציוד תעשייתי, פרטי או ציבורי. יחד עם זאת, בעלי עסקים רבים אינם מפנימים את החשיבות של צביעות מתכות, ולא תמיד יודעים במה היא כרוכה.

ראשית, הצביעה חיונית לצורך שמירה על המתכת. מתכות הנחשפות אל לחות גבוהה, רטיבות או תנאי מזג אוויר קיצוניים עשויות לסבול מבלאי מוגבר. מתכות הן חלק בלתי נפרד מתחום הבנייה והתעשייה, ולכן הצביעה חייבת להתבצע באופן תקופתי וסדיר. שנית, צביעת מתכות משפרת את האסתטיקה ואת האווירה בסביבת העבודה. כלי מתכת צבועים משדרים יוקרה, מקלים על העובדים, ויוצרים רושם גם על הלקוחות.

המטרה המרכזית של צביעת מתכות היא ליצור שכבה שתפריד בין אלמנט המתכת לסביבה. מטרה נוספת היא להקנות לאלמנטים עשויים מתכת מראה דקורטיבי. לצבעי מתכת יש מספר מאפיינים המבחינים ביניהם לבין סוגי צבע אחרים:

צובעים עם כל הנשמה

צובעים עם כל הנשמה

  •           חוזק ועמידות
  •           שמירה על המתכת
  •           הגנה לאורך זמן
  •           תכונות למניעת חלודה ומראה מתפורר

חשיבות התשתית וסוגי צבעים

בעזרת הצבעים המיועדים למתכות ניתן לצבוע דלתות ברזל, חלונות, פרופילים, משקופי פח, סורגים ועוד. אלו השלבים הבסיסיים הדרושים לצורך צביעת מתכות:

1. הכנת תשתית – בין אם מדובר על צביעת מתכות בבית או בעסק, יש לזכור כי הכנת התשתית הוא השלב החשוב ביותר. יש להסיר את הלכלוך והשומנים מהמתכת, לבדוק האם קיימות שאריות גריז, חלודה או צבע ישן, ולבצע ניקוי יסודי. ניתן להשתמש בניקוי ידני, אך ברוב המקרים ניקוי מכאני ושיטות ניקוי מתקדמות אחרות ישיגו תוצאות טובות יותר.

2. מריחת צבעי יסוד – לאחר הכנת התשתית יש למרוח צבעי יסוד המיועדים לחיזוקה. צבע היסוד משמש בתור השכבה הראשונה של השטח הנצבע. תפקידם של צבעי יסוד הוא ליצור בסיס טוב להתחברות מערכת הצבע כולה, ולעזור לציפויים להיתפס על גבי המתכת.

3. מריחת צבע עליון – הצבע העליון מספק את ההגנה האולטימטיבית בפני נזקים, אך משמש גם למטרות אסתטיות.

4. מריחת לכה שקופה לצרכי ציפוי – הלכה השקופה היא השכבה המגנה על המתכת. הלכה מורכבת מסוג אחד או יותר של שרף, הנמס בתוך נוזל, וכך מאפשר מריחה רצופה ונטולת פגמים. בנוסף, הלכה השקופה עמידה בפני קרניים אולטרא סגולות, ולכן מתאימה למוצרי מתכת הנשארים חשופים לשמש. בשימוש פנימי נהוג להשתמש בלכה שקופה לצורך הגנה מפני רטיבות ואבק.

קיימת אפשרות לצבוע מתכת עם מערכות צבע הכוללות צבעי יסוד ועליון יחד. בכל מקרה, העובי המקובל של צביעת היסוד עומד על 50 מיקרון, ואין לערבב צבעים בניגוד אל הנחיות היצרן.

צביעת מתכות מקצועית דורשת אמצעים מיוחדים וטכניקה הכוללת לעיתים התזת חול. בניגוד לצביעה של חומרי גלם אחרים, צבעים אינם נטמעים על גבי מתכת בטרם מתבצע ניקוי כללי, ושחיקה של שכבות הלכלוך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.