כיצד נחלק יצירת אמנות משותפת בזמן גירושין?

בני זוג שמחליטים להתגרש, צריכים לחלק ביניהם את הרכוש שווה בשווה – כך לפחות אומר החוק. אבל – מה קורה כאשר שני בני הזוג רכשו בכספם המשותף יצירת אמנות ששניהם אוהבים? איך אפשר לחלק אותה בין השניים ומי מחליט כיצד החלוקה תתבצע? כל התשובות במאמר שלפניכם.

תמונת נוף לסלון

חלוקת רכוש משותף – החוק היבש

כפי האמור לעיל, על פי החוק היבש בישראל – זוג שמחליט להתגרש צריך לחלק את הרכוש המשותף שלו שווה בשווה. לרכוש משותף נחשב כל דבר שהזוג קנה מכספו המשותף, החל מרהיט לבית, דרך יצירת אמנות שתלויה כרגע בסלון וכלה בדירת המגורים המשותפת. אז רהיטים אפשר למכור וחלק את סכום הכסף שמתקבל ממכירתם שווה בשווה, וכך גם דירה. אבל – מה עושים כשמדובר ביצירת אמנות ששני בני הזוג אוהבים ורוצים? הרי לא תמיד אפשר למצוא בדיוק את אותה יצירה…

שני הדברים שאפשר לעשות במקרה של יצירת אמנות הם אלה:

  • מכירה – למרות הצער שבדבר, בני הזוג יכולים להחליט שבגלל העובדה ששניהם רוצים את היצירה באותה מידה – אף אחד לא יקבל אותה. במקרה כזה הם מוכרים את יצירת האמנות ומחלקים את הסכום שקיבלו תמורתה ביניהם באופן שווה – ממש כמו שאומר החוק היבש.

 

  • פשרה – אפשר להחליט שלמרות ששני בני הזוג רוצים את יצירת האמנות היא תילקח על ידי אחד מהם, כאשר מחצית משוויה הכספי תועבר לבן הזוג השני. במקרה כזה מומלץ להיעזר בהערכות שווי של היצירה – אם יש כאלה, ואם אין – לשכור את שירותיו של שמאי רכוש על מנת שיבצע הערכה כזאת.

על מנת להגיע לדרך הטובה ביותר עבור שני בני הזוג, מומלץ מאוד לעבור את כל תהליך הגירושין בליווי עו"ד משפחה. עורך דין כזה ידריך את שני בני הזוג בנפתולי הליך הגירושין, ייתן להם את כל המידע לגבי חלוקת רכוש במצב כזה ויכוון אותם אל הדרך הנכונה ביותר עבורם.

יצירת אמנות אסור שתהווה מכשול

אם לסכם את הדברים, אפשר לומר שההחלטה לגבי האופן בו תתבצע החלוקה של יצירת אמנות צריכה להתקבל על ידי שני הצדדים. מכיוון שכל דיון כזה עלול להפוך להיות דיון סוער במיוחד עד כדי חילופי דברים מאוד לא נעימים שלא בהכרח קשורים לאותה יצירה – חשוב מאוד שתהליך הגירושין כולו ילווה על ידי עו"ד דיני משפחה מנוסה, אשר ידריך את שני בני הזוג אל עבר דרך של קבלה ופשרה. לאורך כל הדרך חשוב לזכור, כי מדובר ביצירת אמנות לעומת פרק נוסף בחיים שלמים, ולכן גם אם הייתם רוצים שתתקבל החלטה אחרת – מדובר בהחלטה הפיכה כי תמיד תוכלו לרכוש לעצמכם עוד יצירת אמנות יפה. קחו הרבה אוויר, הגיעו אל התהליך בגישה פתוחה ומפשרת, ואנחנו מקווים שהדרך החדשה שלכם תהיה סוגה בשושנים לתפארת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.