עבודות יצירה עם ילדים

עבודות יצירה מעודדות ילדים להפעיל את הדמיון ולהביא לידי ביטוי את תחומי העניין האישיים שלהם. אפשר לשלב עבודות יצירה בפעילות ביתית עם הילדים, בגן או בקייטנה. הדבר החשוב הוא לבחור עבודות מאתגרות שמתאימות לגיל הילדים וללמד אותם על העקרונות המנחים

ילדים אוהבים ליצור ולעיתים קרובות הם עושים זאת בצורה ספונטנית לחלוטין. הורים לילדים מכירים היטב את הנטייה שלהם להשתמש בצעצועים, בחומרי גלם ישנים ופריטים שזרוקים ברחבי הבית כדי ליצור איתם דברים חדשים לחלוטין.

היצירה מפעילה את הדמיון הטבעי של הילדים והיא מעניקה להם תחושה של אתגר וסיפוק. כמו כן, בעזרת היצירה יכולים ילדים לבטא את תחומי העניין האישיים שלהם בלי להיות מוגבלים לתיאור -מילולי. אין גבול לכמות היצירות שאפשר להכין יחד עם הילדים ולנושאים שבהם נוגעות עבודות אישיות.

כדאי לשלב את עבודות היצירה מוקדם ככל האפשר בחיי הילדים. אפשר לעשות זאת עם פעוטות שנשארים בבית עד גיל יחסית מאוחר, לעודד פעילות ביתית עם הילדים ולאחר מכן לדאוג שהפעילויות יהיו חלק בלתי נפרד מהשגרה של הגן או הקייטנה. בנוסף, עבודות יצירה אמורות ללמד את הילדים על שיתופי פעולה ולהעניק להם הזדמנות להכיר חברים חדשים.

כך תבחרו עבודות יצירה שמתאימות לילדים

על אף האמור לעיל, לא כל עבודת יצירה מתאימה לילדים או משיגה את המטרות הנדרשות. הורים שרוצים להגדיל את הסיכוי למעורבות חיובית של הילדים צריכה לדאוג לכללי המפתח הבאים:

א. התאמת העבודות לגיל הילדים – עבודות יצירה צריכות להתאים לגיל של הילדים וליכולות הקוגניטיביות והמוטוריות שלהם. עבודות מאתגרות מדי עלולות לגרום תחושת תסכול, בעוד עבודות קלות יגרמו לשעמום. רק דיוק במידת ההתאמה בין רמת העבודה לבין היכולות של הילד יאפשר תחושת סיפוק ומיצוי.

ב. דוגמא אישית – הורים לילדים צריכים לתת להם דוגמא אישית על מנת לעודד אותם לקחת חלק ביצירה. הדוגמא האישית ממשיכה גם בבתי הספר והגנים, עם המחנכות והמורים. דוגמא אישית חיונית עבור ילדים בכל הגילאים כי היא מאפשרת להם ללמוד בצורה טבעית מה הם יכולים, צריכים ואמורים לעשות. מצד שני, הדוגמה האישית לא מגבילה את הילדים ומשאירה להם מספיק מקום לביטוי עצמי.

ג. שמירה על בטיחות – החומרים שבהם משתמשים על מנת לעשות עבודות יצירה לילדים צריכים להיות בטיחותיים. אסור להשתמש בחומרים רעילים, יש להרחיק חומרים דליקים מהישג ידם של ילדים וכדאי לפקח עליהם כדי למנוע אסון.

ילדים לא צריכים להיות בעלי כישרון מיוחד כדי ליהנות מהיתרונות של עבודות יצירה. כל ילד מוצא בקלות עבודות יצירה שמעניינות אותו והוא יכול לקבל עזרה מהורים וחברים. השאיפה היא בסופו של דבר להפוך את היצירה לחוויה מהנה, שתעודד את הילדים להמשיך ולהשתמש בדמיון שלהם כדי להשיג עוד המון מטרות חדשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.